Ovaj specijalistički edukacijski program temeljen na dobrim praksama računovodstvenog vrednovanja i upravljanja rizicima, kao i na naučenim lekcijama vezanim uz implementaciju regulatornih i računovodstvenih standarda u društvima za osiguranja, uzimajući u obzir dosadašnja supervizorska i revizorska očekivanja u zemljama SEE Regije, na cjelovit način predstavlja i (s pozicije pragmatičnog upravljanja poslovanjem) diskutira strukturu novog računovodstvenog standarda te proces njegove implementacije. Uz to i analizira njegove implikacije na budućnost korporativnog upravljanja temeljenog na upravljanju rizicima u društvima za osiguranje.
Nakon što su europski osiguratelji, uz velike napore, implementirali sve (podatkovne, proceduralne, procesne, organizacijske, sistemske i kompetencijske) zahtjeve vezane uz Solvency II kapitalni standard, stiže najava novog velikog izazova: implementacije IFRS 17 (Međunarodnog standarda financijskog izvještavanja broj 17) koja ima za cilj podići objektivnost (dosljedno i s IFRS principima usklađeno prikazivanje prihoda vezanog uz ugovore o osiguranju), razumljivost, međusobnu usporedivost i transparentnost financijskog vrednovanja i izvještavanja u dijelu obaveza društava za osiguranje vezanih uz ugovore o osiguranju. IFRS 17 standard se temelji na premisi da tzv. tržišno-konzistentno i na-rizicima-temeljeno mjerenje osigurateljnih obveza predstavlja objektivniji prikaz ekonomske stvarnosti, koja omogućuje svim ‘stake-holderima’ potrebnu rezoluciju uvida u poslovni model društava, u njihovu izloženost rizicima i rezultantni financijski rezultat.
O složenosti ovog standarda govori i činjenica da je početak primjene odgađan i sada je postavljen na 01.01.2022. Pri tom će podatkovni zahtjevi – koji imaju za cilj osigurati kompletnost podatkovnog zahvata nužnog za izračun ekonomske (odnosno procjenu tržišno-konzistentne) vrijednosti svih vrsta obaveza (uključujući ugrađene opcije i garancije) koji uvažavaju vremensku vrijednost novca u ovisnosti o očekivanom datumu dospijeća – najvjerojatnije predstavljati najveći izazov u prvoj fazi implementacije.
Standard uvodi različite metodološke promjene, od uvođenja diskontiranja (svođenja budućih novčanih tokova na njihovu sadašnju vrijednost), preko mjerenja ugovora o osiguranju na temelju očekivanih budućih tokova novca (koji uključuju sve direktne i pripisane troškove vezane uz predmetni ugovor), prilagodbe za rizik, preciziranog načina utvrđivanja granica ugovora o osiguranju (temeljenog na uvjetima prekida ugovora) i priznavanja ugovorene margine usluge za grupe ugovora, do uvođenja jedinstvenog računovodstvenog modela kod životnih osiguranja.
Isto tako treba podsjetiti da velika većina osiguratelja koristi opciju privremenog izuzeća od primjene IFRS 9 standarda do stupanja na snagu IFRS 17 standarda.
IFRS 17 primarno donosi promjene u
Isto tako, treba imati na umu i utjecaj interakcije implementacije IFRS 17 standarda s već formiranim očekivanjima lokalnih osigurateljnih supervizora (primarno onih vezanih uz prudencijalnu regulativu), kao i očekivanja revizora (primarno onih vezanih uz vrednovanje financijske imovine).
Dan 1:
Dan 2:
S obzirom na značajne promjene i izazove koje donosi IFRS 17, prijelazno razdoblje treba mudro iskoristiti za pripremu poslovanja usklađenog s novim standardom. Uvođenje potrebnih promjena predstavlja vrlo opsežan i kompleksan projekt koji će unutar svake organizacije nužno uključivati računovodstveno-financijske, aktuarske i informatičke odjele. Stoga je sada pravo vrijeme da se i Vaš tim eksperata i menadžera dobro pripremi kako bi bio u stanju osmisliti sveobuhvatan i detaljan plan takvog projekta, koji sadrži relevantne procesne, podatkovno-tehnološke, organizacijske, kompetencijske i proceduralne aspekte.
Menadžerima i ključnim zaposlenicima društava za osiguranje koji:
Saznajte kako praktično:
Op2M putem svoje Op2M/Trainer linije usluga donosi najbolja svjetska iskustva iz područja edukacije u domeni upravljanja rizicima u financijskim institucijama. Op2M edukacijski programi su pri tom uvijek:
Stjepan Anić bavi se problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja.
Kontaktirajte nas da biste saznali više
Tel: +385 1 8000 595
Mob: +385 99 48 32 101
Email: prijave@op2m.eu; info@Op2M.eu
Web: http://www.Op2M.eu