Upravlja li vaša institucija adekvatno tržišnim i kamatnim rizikom u kontekstu izazova iznimnih makroekonomskih poremećaja (inflacija, volatilnost tečaja, promjena cijena roba, geopolitičke napetosti), koje značajno utječu na globalna tržišta?
Koliko ste upoznati s mogućnošću značajnih fluktuacija na financijskim tržištima tijekom nadolazeće godine uključujući nagle promjene u valutnim tečajevima, cijenama dionica, obveznica ili sirovina?
Koliko ste osjetili povećanu volatilnost i njene posljedice na vrijednost portfelja, uključujući pomake koji značajno nadilaze povijesne standardne devijacije?
Da li imate razvijene adekvatne alate za efikasno praćenje i upravljanje kamatnim rizikom prilagođeno veličini vaše institucije?
Da li imate razvijen hedge accounting i generalno dobro upravljate TBM modelom?
Koliko uspješno i koliko adekvatno ispunjavate iznimno komplicirane regulatorne zahtjeve i usporedno upravljate tržišnim i kamatnim rizicima kojima ste izloženi u ovim izazovnim okolnostima i time u jedno povećali otpornost na buduće makroekonomske i tržišne šokove?
Uspijevate li u potpunosti uskladiti operativno upravljanje tržišnim rizicima s naraslim regulatornim zahtjevima pazeći pri tome na ukupnu profitabilnost poslovanja vaše institucije?
Koliko dobro primjenjujete napredne tehnologije i AI u svakodnevnom poslovanju?
Pozivamo da nam se pridružite na devetom izdanju specijalističkog edukacijskog programa tijekom kojega će te zasigurno dobiti odgovore na sva pitanja na koja niste ili ne možete još pronaći adekvatne odgovore!
Program je dijelom naše Op2M/Trainer linije usluga namijenjene specijalistima i menadžerima iz područja upravljanja portfeljem, sredstvima, aktivom i pasivom i likvidnošću, regulatornom uskladom, te svim tipovima rizika kojima su kreditne institucije izložene u svom poslovanju, kao i ostalim profesionalcima unutar različitih područja poslovnog bankarstva koji žele graditi bazu svojih postojećih znanja i vještina, putem razvijanja kritičkog razmišljanja i prijenosa fokusa na metode provjerene u praksi.
2023. godina može se smatrati game changer u procesima upravljanja kamatnim rizikom. Vrijeme značajnog povećanja kamatnih stopa, nastojanja središnjih banaka da obuzdaju galopirajuću inflaciju što su u konačnici uspjeli, stvara nove izazove i moguće promjene u kamatnoj konstelaciji. Alat koji centralni bankari koriste je politika kamatnih stopa i u tom kontekstu bilježimo enorman porast istih u 2023. godini neviđen u recentnoj povijesti. Konkretno, kamatne stope su smanjenje za 50 bp, a za očekivati je i daljnje značajno smanjenje u nadolazećem vremenskom horizontu inducirano ponovo početnom točkom – inflacijom koja bilježi znatno manje trendove.
Naime, kao što znamo, povijest nas uči da neadekvatno upravljanje tržišnim rizicima u poslovnim bankama može dovesti do prilično velikih gubitaka, a kod većih, međunarodno aktivnih banaka, čak i do bankrota. Recentne tržišne prilike, regulatorni zahtjevi, iznimno povećanje kamatnih stopa, kao i očekivano smanjenje sagledavajući još uvijek trenutnu inverznu krivulju prinosa, uz geopolitičke neizvjesnosti apostrofiraju potpuno novi modus operandi upravljanja tržišnim rizicima s naglaskom na kamatni rizik.
Kako bi bili efikasni i ostvarili adekvatne ciljeve, a ne samo ispunili vrlo kompleksne regulatorne zahtjeve iz Total Bank Management aspekta (adekvatno optimirajući kapitalne zahtjeve i profitabilnost), kao i kontinuirano povećanje MREL zahtjeva, u ovim volatilnim okolnostima od iznimne je važnosti uspostaviti robusan, dinamičan i što je najvažnije prilagodljiv sustav za kontrolu i upravljanje tržišnim rizicima temeljen na konceptima provjerenim u praksi. U takvim tržišno-regulatornim uvjetima na veličinu i volatilnost različitih pozicija (kako onih u knjizi trgovanja, tako i onih u knjizi banke) definitivan naglasak u nadolazećem periodu stavlja se na upravljanje kamatnim rizikom. U konačnici, biti će izazovno na valu visokih kamatnih stopa uskladiti upravljanje rizicima vs očekivana profitabilnost.
Upravljanje tržišnim rizicima u sadašnjim izazovnim okolnostima ušlo je u novu fazu svoga razvoja. Osim puno strožeg regulatornog okvira (još izazovnijeg u nadolazećem periodu, kako onog na globalnoj, tako i onog na lokalnoj razini), tu su i sve izazovniji tržišni uvjeti obilježeni prije svega potpunom promjenom trenda krivulja prinosa kroz kratkoročno – srednjoročni horizont, koji bi u dugoročnom horizontu mogli postavljati dodatne izazove i nepoznanice. U tom smislu, kako investiranje, tako i upravljanje tržišnim rizicima, postaje još kompleksnije iz razloga što je potrebno anticipirati neizvjesnosti krivulje prinosa (kroz još uvijek inverzan pogled) u poslovne modele, a istovremeno upravljati s cijelim svemirom rizika koje nam regulator definira, a tržišna praksa inducira.
Unutar takvog konteksta dobro poznavanje svih kategorija tržišnih rizika (te s njima vezanih mjera i tehnika zaštite i transfera rizika), kao i dinamike tržišnih rizika i dinamike njene interakcije s onom kreditnog rizika u portfelju banke, njihove materijalizacije, odnosno transformacije u gubitke, korespondentni regulatorni zahtjevi i očekivanja bankovnih supervizora postaju nužnim i jednim od važnijih preduvjeta izgradnje učinkovitog sustava integrirane kontrole i upravljanja rizicima na razini kreditne institucije.
Na lokalnim SEE tržištima, u recentnom periodu, sve više uočavamo pojačanu potražnju za financiranjem u domicilnim valutama vezanim uz fiksne kamatne stope na sve duže rokove. Uzevši u obzir činjenicu da lokalna tržišta novca i kapitala (s ograničenim volumenima i ročnostima) ne funkcioniraju u potpunosti kao u razvijenijim ekonomijama i nemaju adekvatne sustave zaštite (hedging), a ako i postoji, korelacije podložnih instrumenata su upitne, kao i volumeni, potrebno je obratiti veću pažnju, kako u upravljanju likvidnosnim rizikom dugoročnih pozicija (posebice na strani aktive), tako i razviti adekvatno upravljanje kamatnim rizikom. Naime, klijenti kako nisu skloni rizicima, potražuju i zahtijevaju upravo kredite s fiksnim kamatnim stopama u lokalnim valutama i to na sve duže rokove, a povrh svega toga (s obzirom da kamatne stope padaju) zahtijevaju od banaka refinanciranje uz povoljnije uvjete, pa je te proizvode potrebno separatno tretirati unutar IRRBB modela.
Ujedno, u ugovorima često postoje ugrađene opcije koje je također potrebno uvezati unutar IRRBB paketa. Zadnje, ne i manje bitno, Hrvatska od unutar jedne godine provedene u Eurozoni, kao i Schengenskom prostoru mijenja modus operandi u definiciji likvidnosno kamatne politike, gdje se utjecaj primjećuje ne samo lokalno, nego zasigurno i u zemljama u okruženju.
Uzevši u obzir činjenicu da swap krivulje lokalnih valuta, izvan Eurozone u većini slučajeva ne postoje ili u slučaju mogućnosti hedging-a cjenovnu komponentu je teško implementirati u cijenu proizvoda, za kreditne institucije se postavljaju daljnji izazovi u optimizaciji pozicija; kako spriječiti daljnji pad bilance (dospjećima kredita, velikoj količini likvidnosti u sustavu i vrlo velikom pritisku konkurencije) i zadovoljiti prodajne potrebe, financirajući pozicije fiksne aktive na duge rokove uz ujedno minimiziranje rizičnih pozicija.
Želeći omogućiti bankovnim profesionalcima uključenim u proces kontrole i upravljanja rizicima, posebno onih iz skupine tržišnih rizika, razumijevanje svih navedenih ključnih aspekata sve složenijeg upravljanja ukupnom tržišno – osjetljivom pozicijom kreditne institucije, značaj njihove uloge u tom procesu te tipičnih problema na koje će pri tom naići, osmislili smo jedinstveni trodnevni edukacijski program Market Risk Management Academy.
Fokusirajući se na najrelevantnija pitanja iz domena upravljanja tržišnim rizicima, likvidnosnim rizikom, optimizaciju IRRBB modela, kao i interakcije tržišnih s kreditnim rizikom u različitim režimima tržišne / specifične likvidnosti, te promjene relevantne regulatorne norme, ovaj će edukacijski program u relativno kratkom vremenu opremiti sudionike punim rasponom ključnih znanja i vještina, gdje će cjelokupni proces biti zaokružen (od upravljanja rizicima do optimizacije pozicija uz adekvatna rješenja) što će u konačnici poboljšati učinkovitost bankovnih profesionalaca kao pragmatičnih risk menadžera te upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
Ovaj edukacijski program je osmišljen kao jedinstveno multidisciplinarno edukacijsko iskustvo za suvremene bankovne profesionalce koji žele ostati aktualni i relevantni unutar brzo mijenjajućeg poslovno-regulatornog konteksta, s ciljem upoznavanja novih tehnika i metoda (kako s regulatorne, tako i s tržišne strane), zbog čega im je potrebna konsolidacija i rekapitulacija postojećih znanja, kao i unaprjeđenje postojećeg seta kompetencija u domeni upravljanja tržišnim rizicima, kao i ukupnom tržišno-osjetljivom pozicijom kreditnih institucija.
Renomirani stručnjaci s dugogodišnjim praktičnim iskustvom će vas tijekom tri dana ovog jedinstvenog programa upoznati sa:
Želeći pomoći u rješavanju spomenutog problema, a imajući u vidu centralno značenje otvorenih pitanja vezanih uz upravljanje tržišnim rizicima u kreditnim institucijama, tvrtka Op2M, koristeći se ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem praktičnom iskustvu, svojim partnerima iz bankovne ‘industrije’ nudi ovaj sveobuhvatni edukacijski program, koji će njihovim zaposlenicima, sudionicima programa, u kratkom roku omogućiti usvajanje svih znanja nužnih za:
Vjerujemo da ćete prepoznati relevantnost i aktualnost ovog jedinstvenog edukacijskog programa u SEE Regiji koji će vam omogućiti stjecanje široke kompetencijske baze u domeni upravljanja tržišnim rizicima, kao i promptnu primjenu stečenih znanja, čime ćete osigurati dodanu vrijednost poslovanju, kako vaše institucije, tako i vas osobno.
Svim ključnim zaposlenicima i menadžerima kreditnih institucija, odnosno svim suvremenim bankovnim profesionalcima koji žele na brz i učinkovit način premostiti jaz između klasičnih znanja i dramatično promijenjenih potreba vezanih uz stvarno poslovanje.
Dakle:
1. Uvod
2. Mjere tržišnog rizika
3.Interakcija tržišnog i kreditnog rizika
4.Tehnika kontrole i upravljanja tržišnim rizikom
5.Izazovi upravljanja tržišnim rizikom tijekom krize
Izmjena definicije Knjige Banke i Knjige trgovanja
Ovdje preuzmite Prijavni obrazac
Molimo Vas da prijave šaljete na prijave@op2m.eu.
Tvrtka Op2M svojim partnerima pomaže u transformaciji poslovanja čineći ga optimalnijim, a time i održivijim, te sigurnijim. U svom se pristupu poslovnim problemima Op2M koristi ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem iskustvu unutar financijske industrije. Pri tom, kroz suradnju koja je u potpunosti prilagođena potrebama Vaše organizacije, kreira cjelovita rješenja, koja se razmjerno brzo implementiraju te, uz osiguranje prijenosa relevantnih znanja, produciraju konkretan i pozitivan učinak na poslovanje.
Našu paletu usluga čine slijedeći programi:
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice (zadnje, Predsjednik Odbora za rizike Udruženja banaka Hrvatske gospodarske komore).
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.
Dijana Peljko je tokom 18-godišnjeg rada u bankarskoj industriji u dvije države, BiH i Sloveniji, stekla veliko iskustvo na saradničkim i voditeljskim pozicijama. Svoju karijeru započela je u tadašnjoj Volksbanci, a kasnije Sberbanci u Sarajevu, BiH, počevši kao suradnik na info pultu u glavnoj ekspozituri Banke. Ubrzo, uz naporan rad i predanost, napreduje na različite pozicije, kao što su trader/dealer u odjelu Globalna tržišta, suradnik za skrbničke i depozitarne poslove u okviru investicijskog odjela, do voditelja odjela za tržišni i likvidnosni rizik. U Sloveniji nastavlja profesionalni razvoj u tri banke na pozicijama voditelja odjela za tržišni i likvidnosni rizik i zamjenice sektora Risk Controllinga.
Područje interesa i specijalnosti obuhvaća upravljanje i kontrolu tržišnog, kamatnog i likvidnosnog rizika, uključujući testiranje otpornosti na stres, regulatorno izvještavanje, procese pripreme ILAAP-a i ICAAP-a.
Trenutno obavlja funkciju voditeljice odjela za nekreditne rizike, u DBS banci, u Ljubljani.
Tihomir Bublić dugogodišnje bankarsko iskustvo gradi od početka 2000. godine u Bank Austria Creditanstalt preko HypoVereinsbank do finalizacije akvizicije Splitske banke kada karijeru dalje nastavlja u Erste bank, HAAB te Hrvatska poštanska banka. Specijalizirao se za područje ALM-a, upravljanje likvidnosti, tržišnih rizika, regulatornog područja, poslovnih modela banka, kao i organizacije total bank menadžmenta. Od 2007. godine izvršno je odgovoran za ALM u HAAB, a od kraja 2015. godine u Hrvatskoj poštanskoj banci. Tijekom dugogodišnje bankarske prakse, vodio je i ujedno sudjelovao kao predavač/moderator na brojnim međunarodnim konferencijama i specijalističkim seminarima.