U kojoj mjeri vam kreditni rizik, kao jedan od tri temeljna rizika, generira probleme u poslovanju i koliki je posljedično snažan njegov utjecaj na profitabilnost?
Jeste li u pravom mjeri prilagodili upravljanje kreditnim portfeljem koji je neminovno izložen značajnom udaru nesolventnosti osjetnog broja vaših klijenata kao posljedica pandemije COVID-19 i definirali jasnu strategiju aktivnog upravljanja kreditnim portfeljem u nadolazećem izazovnom periodu?
Jeste li i u kojoj mjeri zbog pandemije COVID-19 prilagodili svoje kreditne politike i politike upravljanja kreditnim rizikom?
Želite li saznati koja su supervizorska očekivanja vezana uz punu tranziciju na IFRS9 standard (poput back-testinga postojećih modela)?
Koje su to mjere lokalnih vlada i bankarskih regulatora vezanih uz ublažavanje negativnog utjecaja Covid krize na kvalitetu kreditnih portfelja i koji je njhov utjecaj na vaš kreditni portfelj?
Op2M nudi rješenja i odgovore i stoga Vas pozivamo da nam se pridružite na virtualnom izdanju osmom po redu specijalističkog edukacijskog programa:
u sklopu naše Op2M/VirtualOptom linije usluga namijenjene menadžerima i specijalistima poslovnih banaka i ostalih kreditnih institucija iz područja kreditnog poslovanja, upravljanja portfeljem i problematičnim plasmanima, kontrole i upravljanja kreditnim rizikom, te interne kontrole i revizije poslovanja. Op2M/VirtualOptom linija usluga namijenjena je i ostalim profesionalcima unutar različitih područja poslovnog bankarstva koji žele graditi bazu svojih postojećih znanja i vještina, putem razvijanja kritičkog razmišljanja i prijenosa fokusa na metode provjerene u praksi.
Kao posljedica činjenice da odobravanje i naplata kreditnih plasmana još uvijek predstavlja najznačajniji izvor prihoda poslovnih banaka, kreditni rizik je najizraženija stavka u njihovim portfeljima i ukupnim profilima rizika, a upravljanje ovom vrstom rizika snažno utječe na profitabilnost.
Gotovo tri godine od implementacije IFRS9 sve su jasnija supervizorska očekivanja vezana uz punu tranziciju na standard. Najveći izazovi vezani su uz modele kreditnog rizika budući da su isti napravljeni na temelju različitih metodologija koje nisu nužno primjerene poslovnim modelima i tipu poslovanja banaka u SEE Regiji. S tim u vezi potrebno je i strukturirati proces upravljanja modelima kreditnog rizika od faze njihovog razvoja, implementacije pa sve do faze njihove validacije i to na način da se oni mogu koristiti za konkretno optimiziranje ključnih procesa u banci, što vodi boljoj kontroli nad portfeljem i u konačnici boljem zadovoljavanju svih regulatornih i računovodstvenih zahtjeva. Uz taj izazov, protekle dvije godine svakako su obilježene posljedicama globalne krize neviđenih razmjera izazvanom pandemijom COVID-19.
Utjecaj Covid krize na kreditne portfelje biti će snažan i već sad smo svjedoci pogoršanja kreditne kvalitete odnosno smanjivanja priljeva po osnovi naplate potraživanja po kreditnim ugovorima. Ubrzana dinamika novih regulatornih zahtjeva uvelike stavlja naglasak na fleksibilnost supervizije kreditne kvalitete prihodujućih i neprihodujućih plasmana odnosno na moratorije i modifikacije kreditnih plasmana. Sve to posljedično ima veliki pritisak na sve vrste resursa u domeni upravljanja rizicima, kapitalom, likvidnošću, naplatom i regulatornom uskladom poslovanja. Pandemija je stavila još jedan veliki zadatak pred bankarski sektor, a to je nužnost digitalizacije što većeg dijela svojih poslovnih procesa.
Novonastala situacija dodatno prisiljava poslovne banke da još jednom preispitaju svoje sustave za mjerenje, upravljanje i kontrolu svih kategorija kreditnog rizika kojima su izložene te da usklade postojeće kreditne i izvještajne procese, informacijsko-tehnološki sustav, metodologije te organizacijska rješenja ovisno o poslovnoj strategiji svake od njih.
Trenutna kriza ponovno dodatno aktualizira potrebu razvoja integriranog NPL okvira kreditnih institucija u cilju proaktivnijeg djelovanja u vezi s lošim plasmanima te istodobnog izbjegavanja negativnih učinaka prodaje istih po prilično niskim cijenama. Za to je nužno formalno definiranje niza međudjelujućih procesa, što će nužno producirati značajan utjecaj na postojeću organizacijsku strukturu i ključne procese upravljanja kreditnim rizikom u poslovnim bankama, te s njima vezanu IT infrastrukturu i podatkovno-tehničke kapacitete, postojeći sustav odgovornosti i ovlasti u odlučivanju, kao i ‘pool’ dostupnih kompetencija i specifičnih znanja ključnih zaposlenika i menadžera.
Jedan od sve većih problema tradicionalnih kreditnih institucija je činjenica da sve više postaju izložene riziku neujednačene supervizije. Rezultantni trendovi previsoke razine birokratizacije bankovnog poslovanja, uz evidentan nedostatak objektivnih supervizijskih benchmarka u tretiranju različitih komponenata kreditnog rizika (primjerice rizika kreditne koncentracije i valutno-induciranog kreditnog rizika), dodatno usložnjavaju dinamiku profila rizika kojem su izložene kreditne institucije te posljedično stavljaju dodatne kompetencijske zahtjeve pred menadžere kreditnog rizika.
U narednom razdoblju nužno će doći do dodatne konsolidacije bankovnog sektora, kao i do posljedične promjene dosadašnjih poslovnih modela kreditnih institucija, a uvelike će ga obilježiti:
Upravo je cilj ovog edukacijskog programa da, fokusirajući se na najrelevantnija pitanja iz domene kontrole i upravljanja svim kategorijama kreditnog rizika, u relativno kratkom vremenu opremi sudionike punim rasponom ključnih znanja i vještina koje će poboljšati njihovu učinkovitost te upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
Ovaj edukacijski program:
putem spomenutih metoda i alata, pomaže Vam u stjecanju potrebnih znanja, čime ćete doprinijeti potrebama Vaše organizacije za ostvarivanjem željene razine kompetitivnosti unutar zahtjevnog tržišno-regulatornog konteksta.
CRMA VIII edukacijski program omogućit će sudionicima da usvoje principe i tehnike analize kreditnog rizika (po svim njegovim kategorijama) na svim razinama; od onih na razini plasmana, preko onih na razini klijenta, do onih na razini skupina proizvoda i ukupnog portfelja.
Tijekom trajanja programa na pregledan će i razumljiv način biti prikazana, diskutirana i objašnjena:
Svim ključnim zaposlenicima i menadžerima kreditnih institucija koji žele na brz i učinkovit način premostiti jaz između klasičnih znanja i dramatično promijenjenih potreba vezanih uz stvarno poslovanje, odnosno:
Prijavni obrazac možete naći u prilogu Pozivnog pisma ili na stranicama tvrtke Op2M.
Prijavni obrazac za sudionike iz RH.
Prijavni obrazac za sudionike iz SEE.
Molimo Vas da prijave šaljete na prijave@op2m.eu.
Tvrtka Op2M svojim partnerima pomaže u transformaciji poslovanja čineći ga optimalnijim, a time i održivijim, te sigurnijim. U svom se pristupu poslovnim problemima Op2M koristi ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem iskustvu unutar financijske industrije. Pri tom, kroz suradnju koja je u potpunosti prilagođena potrebama Vaše organizacije, kreira cjelovita rješenja, koja se razmjerno brzo implementiraju te, uz osiguranje prijenosa relevantnih znanja, produciraju konkretan i pozitivan učinak na poslovanje.
Vjerujemo da u našoj paleti usluga strukturiranoj kroz tri programa:
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice.
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.