Jeste li svjesni da je izloženost kreditnom riziku i dalje vodeći izvor problema u poslovanju banaka i od esencijalne važnosti za ukupni rezultat kreditnih institucija u dugom roku, a upravljanje kreditnim rizikom jedna od najvažnijih komponenata integriranog sustava upravljanja rizicima?
Jeste li učinili sve potrebne korake kako bi bili pripravni za uvođenje novog međunarodnog standarda IFRS 9 i jeste li svjesni svih izazova koji dolaze prilikom usklađivanja Vašeg poslovanja s kompleksnim zahtjevima novog standarda?
Nije li financijska kriza 2008. pokazala da je ispravno razumijevanje i sposobnost upravljanja kreditnim rizikom ključno za uspješno poslovanje i povećanje konkurentnosti?
Jeste li znali da je prema Baselskom sporazumu kreditni rizik jedan je od tri temeljna rizika s kojim se banka ili bilo koja druga regulirana financijska institucija suočava u svom poslovanju?
S velikim zadovoljstvom pozivamo Vas na četvrti intenzivni specijalistički edukacijski program
Credit Risk Management Academy (CRMA) održavamo u sklopu naše Op2M/Trainer linije usluga namijenjene menadžerima i specijalistima poslovnih banaka i ostalih kreditnih institucija iz područja kreditnog poslovanja, upravljanja portfeljem i problematičnim plasmanima, kontrole i upravljanja kreditnim rizikom, te interne kontrole i revizije poslovanja. Op2M/Trainer linija usluga namijenjena je i ostalim profesionalcima unutar različitih područja poslovnog bankarstva koji žele graditi bazu svojih postojećih znanja i vještina, putem razvijanja kritičkog razmišljanja i prijenosa fokusa na metode provjerene u praksi.provjerene u praksi.
Odobravanje i naplata kreditnih plasmana još uvijek predstavljaju najznačajniji izvor prihoda poslovnih banaka neovisno o tipologiji kreditnih institucija, njihovim poslovnim modelima i spektru bankarskih proizvoda i usluga koje podržavaju – uključujući i financijske inovacije. Kao posljedica toga je činjenica da kreditni rizik i dalje predstavlja najizraženiju stavku u njihovim portfeljima i ukupnim profilima rizika, te da upravljanje ovom vrstom rizika snažno utječe na profitabilnost.
Nadolazeća 2018. godina bit će u SEE zasigurno najvećim dijelom obilježena implementacijom novog međunarodnog standarda IFRS 9, kao i preostalih elemenata Basel III norme, koji će imati značajan efekt na profitabilnost kreditnih institucija uz postojanje velike nepoznanice o stvarnim budućim efektima uvođenja standarda na profitabilnost i ukupno poslovanje.
Sve navedeno (uz istodobno gomilanje ostalih regulatorskih zahtjeva) će još jednom prisiliti poslovne banke da još jednom preispitaju svoje sustave za mjerenje, upravljanje i kontrolu svih kategorija kreditnog rizika kojima su izložene. Glavni aspekt tih napora, koji opetovano iscrpljuju oskudne resurse dostupne upravama poslovnih banaka predstavlja usklađivanje postojećih kreditnih i izvještajnih procesa, informacijsko-tehnoloških sustava, metodologija te organizacijskih rješenja koje ih podupiru s poslovnom strategijom svake od njih.
Putem regulatorskih nastojanja da se normiraju gotovo svi aspekti bankovnog poslovanja tradicionalnije kreditne institucije sve više postaju izložene riziku neujednačene supervizije. Rezultantni trendovi previsoke razine birokratizacije bankovnog poslovanja, uz evidentan nedostatak objektivnih supervizijskih benchmarka u tretiranju različitih komponenata kreditnog rizika[1], dodatno usložnjavaju dinamiku profila rizika kojem su izložene kreditne institucije te posljedično stavljaju dodatne kompetencijske zahtjeve pred menadžere kreditnog rizika.
Zbog svega navedenog, kontinuirani razvoj relevantnih kompetencija te privlačenje i zadržavanje ključnih kadrova postaje jednim od osnovnih stupova održivog sustava upravljanja kreditnim rizikom, te u konačnici sustava upravljanja profitabilnošću i kapitalom kreditnih institucija.
U narednom razdoblju kojeg će najvjerojatnije obilježiti:
nužno će doći do dodatne konsolidacije bankovnog sektora, kao i do posljedične promjene dosadašnjih poslovnih modela kreditnih institucija.
S kompetencijskog aspekta gledano, nužnim preduvjetom uspostave pouzdanog, robusnog i učinkovitog sustava kontrole i upravljanja kreditnim rizikom postaje dobro poznavanje tržišne i portfeljne dinamike kreditnog rizika, te utjecaja usložnjene regulatorne norme na tu dinamiku, kao i tehnika njegove procjene i mjerenja. S druge strane, s organizacijskog aspekta gledano, razvoj, održavanje i alokacija prilično ograničenih resursa postat će jednom od glavnih tema vezanih uz održavanje adekvatnosti sustava za upravljanje kreditnim rizikom.
S tom je namjerom osmišljen i ovaj, četvrti po redu «Credit Risk Management Academy» edukacijski program, koji će – fokusirajući se na najrelevantnija pitanja iz domene kontrole i upravljanja svim kategorijama kreditnog rizika – u relativno kratkom vremenu opremiti sudionike punim rasponom ključnih znanja i vještina koje će poboljšati njihovu učinkovitost (kao pragmatičnih menadžera kreditnog rizika) te upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
[1] Primjerice rizika kreditne koncentracije i valutno-induciranog kreditnog rizika.
Ovaj edukacijski program:
CRMA IV edukacijski program omogućit će sudionicima da usvoje principe i tehnike analize kreditnog rizika (po svim njegovim kategorijama) na svim razinama; od onih na razini plasmana, preko onih na razini klijenta, do onih na razini skupina proizvoda i ukupnog portfelja.
Tijekom trajanja programa na pregledan će i razumljiv način biti prikazana, diskutirana i objašnjena:
Svim ključnim zaposlenicima i menadžerima kreditnih institucija koji žele na brz i učinkovit način premostiti jaz između klasičnih znanja i dramatično promijenjenih potreba vezanih uz stvarno poslovanje, odnosno:
Dan 1: Komponente kreditnog rizika
Dan 2: Kreditni proces i dinamika kreditnog rizika
Dan 3: Utjecaj promjena regulatorne norme na kontrolu i upravljanja kreditnim rizikom
Preuzmite prijavni obrazac:
Molimo Vas da prijave šaljete na zgrbavac@Op2M.eu ili azupan@op2m.eu.
Tvrtka Op2M svojim partnerima pomaže u transformaciji poslovanja čineći ga optimalnijim, a time i održivijim, te sigurnijim. U svom se pristupu poslovnim problemima Op2M koristi ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem iskustvu unutar financijske industrije. Pri tom, kroz suradnju koja je u potpunosti prilagođena potrebama Vaše organizacije, kreira cjelovita rješenja, koja se razmjerno brzo implementiraju te, uz osiguranje prijenosa relevantnih znanja, produciraju konkretan i pozitivan učinak na poslovanje.
Vjerujemo da u našoj paleti usluga strukturiranoj kroz tri programa:
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice.
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.