Niste sigurni kako u današnjoj tromoj ekonomiji obilježenoj povećanom razinom neizvjesnosti pomoći Vašoj organizaciji da smanji troškove, prije svega one vezane uz kreditni proces i sve strože regulatorne zahtjeve, te poveća profitabilnost i ostvari održive razine povrata na kapital?
Ključni razlikovni faktor u tom pogledu predstavlja njena sposobnost da identificira, procjeni i upravlja kreditnim rizikom učinkovitije od konkurencije.
Pridružite nam se na specijalističkom edukacijskom programu.
2nd Annual Credit Risk Management Academy; u sklopu naše Op2M/Trainer linije usluga.
Poslovne banke danas posvuda predstavljaju najveće financijske institucije s podružnicama i poslovnicama dostupnima svakome. Danas smo svjedocima i velike diferencijacije među različitim tipovima bankovnih institucija, njihovim poslovnim modelima i spektrima bankarskih proizvoda i usluga. Međutim, bez obzira na diferencijaciju, različite financijske inovacije (prije svega one vezane uz kreditne izvedenice) osmišljene tijekom zadnje dekade prošlog stoljeća s primarnom namjerom diversifikacije kreditnog rizika na tržištu, kao i na uznapredovalost uporabe različitih nekreditnih bankarskih proizvoda i usluga (kao što su primjerice oni vezani uz elektronske kanale ugovaranja i plaćanja) odobravanje i naplata kreditnih plasmana još uvijek predstavljaju najznačajniji izvor prihoda poslovnih banaka. Stoga i ne čudi da kreditni rizik i dalje predstavlja najizraženiju stavku u njihovim portfeljima i ukupnim profilima rizika, te da upravljanje ovom vrstom rizika snažno utječe na profitabilnost.
Zbog svoje sistemske povezanosti sa svim dijelovima financijskog sustava, kao i ostatka realne ekonomije (uključujući i kućanstva) komercijalno je bankarstvo tijekom godina bilo izloženo nizu valova regulacije poslovanja; prije svega u domeni adekvatnosti kapitala (prudencijalna regulativa) i u domeni vrednovanja financijskih instrumenata (računovodstvena regulativa). Međutim, razorni učinci (dobrim dijelom još uvijek aktualne) globalne krize, kao i analize na provedene od strane različitih multilateralnih organizacija tijekom 2009. i 2010. (prije svega one BCBS-a, IASB-a, IMF-a, te novoetabliranog FSB-a) doveli su do postroženja i proširenja zahvata, a samim tim i povećanja kompleksnosti bankovne, ali i ukupne regulatorne norme unutar financijskog sektora. Kao posljedicu tih inicijativa danas imamo financijsku ‘industriju’ koja je premrežena različitim regulatornim ograničenjima te preventivnim i stabilnosnim mehanizmima.
Uzevši u obzir da se financijski sustav – što zbog nedostatnih (i dijelom neučinkovitih) mjera usmjerenih na rješavanje predkriznih problema (strukturne naravi) stvorenih unutar financijske ‘industrije’, što zbog interne inercije prisutne unutar samog sektora – još uvijek nije do kraja oporavio, odnosno dostigao novo ravnotežno stanje, današnje je (visoko tehnologizirano i umreženo) tržište izloženo u povijesti nezapamćenoj razini perzistentne neizvjesnosti i s njom vezanih skrivenih rizika. Unutar takvog tržišno-regulatornog konteksta dobro poznavanje same dinamike kreditnog rizika unutar portfelja, te utjecaja promijenjene regulatorne norme na tu dinamiku, kao i principa i tehnika njegove identifikacije i procjene (odnosno mjerenja), nužno je više no ikada, želimo li u poslovnim bankama uspostaviti pouzdan, robusan i učinkovit sustav njegove kontrole i upravljanja, tim više uzevši u obzir ograničenost dostupnih resursa u dobrom dijelu organizacije.
S tom je namjerom osmišljen i ovaj, drugi po redu «Credit Risk Management Academy» edukacijski program, koji će – fokusirajući se na najrelevantnija pitanja iz domene kontrole i upravljanja svim kategorijama kreditnog rizika – u relativno kratkom vremenu opremiti sudionike punim rasponom ključnih znanja i vještina, koja će poboljšati njihovu učinkovitost (kao pragmatičnih menadžera kreditnog rizika), te upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
Stoga je, imajući u vidu povećanu razinu angažiranosti Vaših dragocjenih resursa, kao i inpute dobivene od polaznika prošlogodišnjeg programa, osmišljen i ovaj, drugi po redu, trodnevni program «Credit Risk Management Academy», kao program koji će, fokusirajući se samo na najrelevantnija pitanja iz domene kontrole i upravljanja kreditnim rizikom, u relativno kratkom vremenu opremiti sudionike punim rasponom ključnih znanja i vještina, koje će poboljšati njihovu učinkovitost kao pragmatičnih menadžera kreditnog rizika, te upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
Ovaj edukacijski program:
CRMA II edukacijski program omogućiti će sudionicima da usvoje principe i tehnike analize kreditnog rizika (po svim njegovim kategorijama) na svim razinama; od onih na razini plasmana, preko onih na razini klijenta, do onih na razini skupina proizvoda i ukupnog portfelja. Tijekom trajanja programa na pregledan će i razumljiv način biti prikazana, diskutirana i objašnjena:
Svim ključnim zaposlenicima i menadžerima kreditnih institucija, koji žele na brz i učinkovit način premostiti jaz između klasičnih znanja i dramatično promjenjenih potreba vezanih uz stvarno poslovanje odnosno:
Tvrtka Op2M svojim partnerima pomaže u transformaciji poslovanja čineći ga optimalnijim, a time i održivijim, te sigurnijim. U svom se pristupu poslovnim problemima Op2M koristi ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem iskustvu unutar financijske industrije. Pri tom, kroz suradnju koja je u potpunosti prilagođena potrebama Vaše organizacije, kreira cjelovita rješenja, koja se razmjerno brzo implementiraju te, uz osiguranje prijenosa relevantnih znanja, produciraju konkretan i pozitivan učinak na poslovanje.
Vjerujemo da u našoj paleti usluga strukturiranoj kroz tri programa:
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice.
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.