Jeste li spremni za potpunu integraciju ESG rizika u poslovne modele društva?
Do koje mjere ste upoznati s ESG izvještavanjem kao sredstvom za donošenjem financijskih odluka, odnosono s SFDR uredbom i CSRD direktivom (Pravila izvještavanja i praćenja o rizicima održivosti)?
Kako ESG izvještaji utječu na kreditnu sposobnost, kamatne stope, atraktivnost poduzeća za društva?
Želite li saznati kako demistificirati principe, ulogu, strukturu i ključne elemente IFRS17 standarda, kao i interakciju istoga s postavkama važećeg kapitalnog standarda (Solvency II)?
Razumijete li na koji način će uvođenje IFRS17 standarda nužno uključivati značajne promjene za računovodstveno-financijske, aktuarske i informatičke odjele?
DORA (Uredba o digitalnoj operativnoj otpornosti za financijski sektor) – jeste li u potpunosti upoznati s time što će se kroz ovu Uredbu tražiti od osiguravajućih društava?
U kojoj mjeri razumijete osnovna očekivanja koja se stavljaju pred vašu organizaciju od strane supervizora u domenama upravljanja rizicima i kapitalom u društvima za (re)osiguranja?
Koristite li u dovoljnoj mjeri ORSA proces da adekvatno i uspješno prilagodite svoje poslovanje novom poslovno-tržišnom okruženju definiranom klimatskim promjenama, kibernetičkim i digitalnim rizicima, novim računovodstvenim standardima, rizicima održivosti, rizicima povezanima s događajima u svijetu (inflacija, rat…)…?
Op2M nudi rješenja i odgovore na ova i slična pitanja te vas pozivamo da nam se pridružite na specijalističkom edukacijskom programu:
u sklopu naše Op2M/Trainer linije usluga kreirali smo edukaciju namijenjenu specijalistima i menadžerima iz područja osiguranja, financija i upravljanja ulaganjima, upravljanja rizicima (kao i s njima vezanim poslovnim procesima), aktuaristike, naplate potraživanja, praćenja usklađenosti te unutarnje revizije, underwriter-ima kao i ostalim profesionalcima unutar različitih područja osigurateljnog poslovanja, koji žele graditi bazu svojih postojećih znanja i vještina, putem razvijanja kritičkog razmišljanja i fokusa na metode provjerene u praksi.
Industrija osiguranja već duži period prolazi kroz veliku transformaciju na svim razinama. Lokalna scena obilježena je prilagodbom novim uvjetima poslovanja u Solvency II svijetu, promjenama u načinu poslovanju koja uvelike povećava kibernetičke i digitalne rizike, a dolaskom novih regulativa ESG, DORA, IFRS17, industrija će svakako osjetiti značajan efekt, a društva biti prisiljena adekvatno reagirati na izazovno poslovno-tržišno okruženje.
Primjena Solvency II bila je ključna u regulaciji, mogli bismo reći i pre-regulaciji, svih segmenata financijske industrije, a novi val regulatornih promjena donio je značajne novosti usmjerene na područja distribucije i zaštite potrošača. Posljedica je snažan utjecaj i na ukupno poslovanje osiguratelja i njegove sustave upravljanja rizicima, a implementacija novog računovodstvenog IFRS17, praćenje rizika održivosti u skladu s SFDR Uredbom, praćenje nadolazeće regulative DORA i daljnja revizija Solvency II standarda tek će pokrenuti daljnji val velikih promjena.
Uzevši u obzir sve spomenute izazove koji stoji pred industrijom, potrebno je preostalo vrijeme mudro iskoristiti za pripremu poslovanja usklađenog s novim zahtjevima. Takvo usklađivanje je opsežan i kompleksan projekt koji će unutar svake organizacije nužno uključivati računovodstveno-financijske, aktuarske i informatičke odjele. Upravo zato sada je krajnje vrijeme da se vaš tim eksperata i menadžera dobro pripremi kako bi bili u stanju osmisliti sveobuhvatan i detaljan plan takvog projekta, koji sadrži relevantne procesne, podatkovno-tehnološke, organizacijske, kompetencijske i proceduralne aspekte.
Sve ovo postupno vrši pritisak na ukupnu profitabilnost društava za osiguranje i reosiguranje i unutar ovakvih okolnosti, obilježenih rastućom razinom kompleksnosti, dolazi do evidentne potrebe za značajnim poboljšanjima u domeni metodologija i sustava kontrole i upravljanja rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje, od čega će u konačnici imati koristi, kako vlasnici društava, tako i sami osiguranici.
Iz navedenog se da zaključiti da će važnost, a time i odgovornost risk menadžera i aktuara u društvima za osiguranje sve više rasti. U ovom trenutku diljem kontinenta risk menadžeri iznalaze načine kako da implementiraju nove okvire za kontrolu i upravljanje rizicima na razini društava. Primjerena implementacija novih koncepata zahtjeva znatno više od pukog provođenja različitih izračuna, popunjavanja regulatorski specificiranih izvještajnih tablica i razvoja kvantitativnih modela.
Ona zahtjeva dubinsko razumijevanje poslovanja i promjenu u temeljnom načinu na koji se rizici uključuju u samo donošenje odluka, kako na strateškoj, tako i na operativnoj razini.
Zbog toga je prije svega na široj razini industrije osiguranja nužno razjasniti, razumjeti i usvojiti spomenutu terminologiju iz domene kontrole i upravljanja rizicima, te nakon toga educirati i stručno osposobiti novi tip risk menadžera u društvima za osiguranje, koji će znati identificirati komponente šireg spektra rizika kojima su društva izložena u svom poslovanju, procijeniti ih te njima upravljati razumijevajući pritom temelje osigurateljnog poslovanja i uključiti ih u sve segmente odlučivanja i upravljanja poslovanjem.
Stoga će vam Insurance Risk Management Academy edukacijski program u relativno kratkom vremenu pomoći da ovladate punim rasponom ključnih znanja i vještina, koje će poboljšati vašu učinkovitost kao pragmatičnih risk menadžera te vašu upotrebljivost u različitim operativnim kontekstima.
Ovaj edukacijski program:
Putem spomenutih metoda i alata, pomoći ćemo vam u stjecanju specifičnih znanja i sposobnosti, čime ćete doprinijeti potrebama vaše organizacije za ostvarivanjem željene razine kompetitivnosti unutar vrlo zahtjevnog poslovno-regulatornog konteksta.
Svim ključnim zaposlenicima i menadžerima društava za osiguranje i reosiguranje, koji žele na brz i učinkovit način premostiti jaz između klasičnih znanja i dramatično promijenjenih potreba vezanih uz stvarno poslovanje odnosno:
Preuzmite prijavni obrazac:
Prijavni obrazac za sudionike.
Molimo Vas da prijave šaljete na prijave@op2m.eu.
Tvrtka Op2M svojim partnerima pomaže u transformaciji poslovanja čineći ga optimalnijim, a time i održivijim, te sigurnijim. U svom se pristupu poslovnim problemima Op2M koristi ekstenzivnom razinom ekspertize temeljene na višegodišnjem iskustvu unutar financijske industrije. Pri tom, kroz suradnju koja je u potpunosti prilagođena potrebama Vaše organizacije, kreira cjelovita rješenja, koja se razmjerno brzo implementiraju te, uz osiguranje prijenosa relevantnih znanja, produciraju konkretan i pozitivan učinak na poslovanje.
Vjerujemo da u našoj paleti usluga strukturiranoj kroz tri programa:
Marijana Đuranec diplomirala je na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu, Matematički odjel (PMF). Bogato iskustvo u osigurateljnoj industriji stječe još od 2003. godine kada je počela raditi kao ovlašteni aktuar, potom Voditelj Aktuarskog odjela pa Voditelj odjela upravljanja rizicima u Generali osiguranju, da bi 2010. godine nastavila svoj radni vijek u Merkur osiguranju, gdje je obnašala kako operativne, tako i managerske pozicije.
Trenutno obnaša dužnost Direktor sektora upravljanja rizicima u Merkur osiguranju d.d. te ima licencu ovlaštenog aktuara i redovni je član Hrvatskog aktuarskog društva.
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice.
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.